Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
13. 04. 2021

U hlavního přítoku do nádrže Švihov na řece Želivce nedaleko Prahy se shromažďuje největší třecí hejno bolenů dravých v České republice. Tření ryb tam sledují hydrobiologové z Biologického centra Akademie věd ČR, kteří mají deset tisíc bolenů v nádrži označených čipy a pozorují takřka v přímém přenosu jejich chování. 

13. 04. 2021

V podcastu A / Věda na dosah zpovídáme Petra Brože z Geofyzikálního ústavu AV ČR a ptáme se ho, kdy se podle něj lidstvo podívá na Mars, nakolik jsou reálné smělé vize Elona Muska a v čem vidí krásu marsovských vulkánů. Vydáme se po stopách sondy Perseverance, která úspěšně na rudé planetě přistála 18. února 2021 a nemůže chybět ani zmínka o někdy až neskutečných nápadech Petra Brože, jak netradičně popularizovat vědu.  

13. 04. 2021

Aktuálnímu tématu s celospolečenským dopadem se věnuje seminář Viry kolem nás a v nás, který pořádá 14. dubna 2021 výzkumný program Akademie věd ČR Potraviny pro budoucnost Strategie AV21. Významní čeští vědci na něm představí problematiku virů, a to od virů napadajících člověka, až po viry způsobující choroby zvířat a rostlin.  Přednášky se budou zabývat očkováním proti koronaviru, možnostmi posílení vlastní imunity a také změnou vztahu Čechů k jídlu v době pandemie. Seminář se uskuteční online, sledovat ho bude možné na kanále YouTube.

09. 04. 2021

Česko-americký tým vědců připravil protilátky s vysokou neutralizační účinností proti viru klíšťové encefalitidy. Na výzkumu se podíleli odborníci z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Členem mezinárodní skupiny byl i loňský laureát Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství Charles M. Rice. Výsledky otiskl časopis Journal of Experimental Medicine.

09. 04. 2021

Denně činíme desítky rozhodnutí. Některá si ani neuvědomuje, řídíme se naučenými vzorci. Jiná konfrontujeme s informacemi, které jsme schopni si obstarat. Přitom dnešní digitální doba nám jich poskytuje přemíru. Jak fungují rozhodovací procesy, rozvíjí teorie racionální nepozornosti. O jejím případném uplatnění v praxi, například v lékařském prostředí, hovoří Filip Matějka z Národohospodářského ústavu AV ČR a CERGE-EI. Rozhovor s držitelem již druhého grantu ERC přinášíme v popularizačním časopise A / Věda a výzkum, který vydává Akademie věd ČR.

09. 04. 2021

Vědci připravili nové protilátky, které vykazují vysokou neutralizační účinnost proti viru klíšťové encefalitidy. Preklinická studie byla umožněna díky spolupráci s Nemocnicí České Budějovice, a.s., která pro testování vytipovala a zajistila vzorky krve od jihočeských pacientů. Česko-americký tým vědců z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně a Rockefellerovy univerzity v New Yorku přichází s objevem čtrnáct dní poté, co čeští virologové oznámili úspěch s bispecifickou protilátkou proti covidu-19. Na výzkumu se podílel i loňský laureát Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství Charles M. Rice.

08. 04. 2021

66 miliard bez školní výuky, 33 miliard s výukou náhradní – dálkovou: až takového mohou být ztráty sumy budoucích superhrubých výdělků současných žáků a studentů za každý týden zavřených škol během koronavirové pandemie. Mezery ve vzdělání žáků a studentů způsobené uzavřením škol během pandemie COVID-19 mohou vést ke ztrátě stovek miliard korun ve formě jejich snížené budoucí produktivity práce, uvádí právě zveřejněná studie ekonomů z akademického think-tanku IDEA při CERGE-EI. Součástí studie je i kalkulačka.

08. 04. 2021

V rámci připomínky 100 let od smrti Maxe Dvořáka, historika umění a čelného představitele tzv. vídeňské školy dějin umění pořádá Ústav dějin umění AV ČR ve dnech 15. a 16. dubna 2021 mezinárodní online konferenci věnovanou právě této významné osobnosti. Konference navazuje na pilotní ročník z roku 2019, který se zaměřil na problematiku vlivu vídeňské školy dějin umění před a po roce 1918. K letošnímu výročí připravil ústav také výstavu 100 let bez Maxe Dvořáka ve Window Gallery ÚDU.

08. 04. 2021

Na závažné téma nádorových onemocnění a jejich terapie se zaměří letošní slavnostní přednáška z cyklu Akademie věd ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu. Ponese název „Nové přístupy v léčbě nádorových onemocnění: Zaměřeno na mitochondrie“. V pondělí 26. dubna 2021 od 16.00 hodin se slova ujme Jiří Neužil z Biotechnologického ústavu AV ČR. Veřejnost může vystoupení sledovat prostřednictvím iVysílání České televize.

08. 04. 2021

Začněme hádankou. Co mají společného kontaktní čočky a gel na popáleniny? Více než by člověk čekal – zaprvé speciální materiál na bázi hydrofilního polymeru, zadruhé osobu vynálezce, jenž stál u jeho zrodu, a zatřetí patent Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Tamní vědci nyní vyvinuli novou generaci přípravků na hojení ran – pod značkami HemaGel NEW a HemaCut SPRAY budou pomáhat s takzvaným vlhkým hojením, které podporuje vznik nových buněk tkáně, a zabraňuje infekci, aby se dostala do rány. Látky z této rodiny jsou skvělým příkladem úspěšné cesty od základního akademického výzkumu ke konkrétní aplikaci.